Projekty v programu Erasmus+

Po nevyšlapaných cestičkách

erasmus plus

Po nevyšlapaných cestičkách se vydali v týdnu od 2. do 6. listopadu mladí lidé z Finska, Švédska, Dánska a Itálie spolu se svými hostiteli z Gymnázia ve Frýdlantě nad Ostravicí a vyzkoušeli si v rámci stejnojmenného mezinárodního projektu výuku přírodních věd v terénu. Při společném pátrání po geologické minulosti a biologické současnosti se nejen dozvěděli spoustu zajímavého, ale zdokonalili se v angličtině, která byla hlavním komunikačním prostředkem.

Navštívili lom Kotouč ve Štramberku, odkud si odnesli vlastnoručně vyklepnuté zkameněliny, cvičnou štolu ve Staříči a hvězdárnu ve Valašském Meziříčí, kde určovali vzorky minerálů a hornin přivezených z domovů. Dvoudenní exkurze na Smrk zůstane mnohým účastníkům navždy v paměti – 25 ušlapaných kilometrů a noc ve spartánských podmínkách lovecké chaty Hubertka ověřily důkladně jejich fyzickou a psychickou odolnost. Na závěr studenti zasadili několik jedliček, aby podpořili populaci této dřeviny v beskydských lesích, neboť je zde zastoupena nedostatečně.

Příští dějství projektu se odehraje v dubnu 2016 v italském Trieste, kde bude pozornost věnována především krasové oblasti. Celý projekt je financován z prostředků evropského programu Erasmus+, klíčová aktivita 2, a bude završen v příštím školním roce dalšími výjezdy do Finska a Švédska.

Reportáž televize Polar o tomto projektu (4:50 - 9:30).