Projekty v programu Erasmus+

Projekt Erasmus+ Kurz pro evropské učitele

erasmus plus

V červnu 2015 jsem se v rámci projektu Erasmus+ zúčastnila kurzu pro evropské učitele přírodovědných předmětů One Week Course for European Teachers of Science – Making Science More Attractive v Cheltenhamu ve Velké Británii.

Pracovní náplň:

1. přednášky:
    1. The National Curriculum in Science and the Teaching of Science in British schools (primary & secondary)
    2. New approaches to teaching Science and Technology – making secondary science classes more relevant to the world of work
    3. Making science more attractive
    4. Introduction to CLIL
  2. prezentace
    • Compare the Teaching of Science in the different countries represented – curriculum, materials, methods, standards, assessment, national education policies etc. – každý účastník kurzu vytvořil a předvedl prezentaci v angličtině výše uvedeného ve své zemi (Dánsko, Španělsko, Bulharsko, Česká republika)
  3. návštěvy škol
    1. Dyson Perrins Church of England Academy, Malvern
    2. Archway School, Stroud
  4. účast na akcích v rámci Cheltenham Science Festival
    1. akce pro školy
      1. Science of Slime
      2. Extraordinary Enzymes
      3. Electrifying Science
    2. přednášky pro veřejnost
      1. What’s Up with Gravity
      2. How did life begin?
      3. Superconductors & the LHC
  5. exkurze
    • Science Muzeum v Londýně

Program kurzu byl velmi dobře sestaven. Seznámila jsem se se systémem výuky Science (fyzika, chemie, biologie) ve Velké Británii, zároveň jsem měla příležitost vidět vše „na vlastní oči“ při návštěvách anglických škol, velmi zajímavé byly diskuse s anglickými učiteli během přestávek a následně také další diskuse s ostatními účastníky kurzu – učiteli ze Španělska, Dánska a Bulharska. Poučným doplněním pak byla účast na akcích Cheltenham Science Festival a návštěva Science Muzeum v Londýně. Měla jsem příležitost komunikovat devět dní pouze v angličtině jak s rodilými mluvčími, tak i účastníky kurzu z jiných zemí, velmi užitečná pro mě byla i nutnost úspěšně se vypořádat s nečekanými situacemi během cestování – pro ty z nás, kteří jsme první polovinu života prožili za železnou oponou a neměli žádnou příležitost slyšet angličtinu a mluvit anglicky, není bohužel angličtina takovou samozřejmostí jako pro ty později narozené.
                                                                                     Irena Svobodová