Turecko

Ve dnech 6. - 12. 3. 2022 jsme se zúčastnili prvního setkání mezinárodního projektu Erasmus+ Save Our Blue Planet v tureckém městě Nazilli.

logo3

Do projektu se zapojily týmy z Česka,Turecka i Slovenska. Studenti byli ubytováni v rodinách a na oplátku budou příští rok v říjnu hostit své turecké přátele.

Hlavním cílem tohoto projektu bylo rozšíření znalostí a poukázaní na probíhající problém globálního oteplování ve světě.

První tři dopoledne jsme strávili ve škole Nazilli Anadolu Lisesi. První den jsme ostatním studentům předvedli prezentace i videa o naší škole, městě a životním prostředí v ČR.

Druhý den jsme si vyzkoušeli velmi starou výtvarnou techniku typickou pro Turecko zvanou mramorování. Poslední školní den nás čekala přednáška vysokoškolského profesora Ayhana Ondera. Jejím tématem byly příčiny, důsledky a řešení globálního oteplování. Odpoledne jsme prozkoumali město Nazilli.

Na zbylé dva dny pro nás turečtí přátelé připravili výlety po významných památkách, dílnách a přírodních úkazech v okolí. Ve čtvrtek jsme navštívili zaniklé město Efez z dob starověkého Řecka, dále vesničku Şirince vyhlášenou svým vínem a nakonec závěrem dne jsme se ocitli v přímořském městě Kuşadası. V pátek byly na programu zříceniny města  Afrodisias spojené s prohlídkou antických soch v blízkém muzeu. Rovněž jsme se zúčastnili workshopu s ukázkou tradiční hrnčířské výroby z terakoty. Třešničkou na dortu byla návštěva jednoho z nejznámějších přírodních úkazů světového dědictví UNESCO Pamukkale. Svah pokrytý sněhově bílým travertinem.

Projekt byl velmi zajímavým zážitkem, získali jsme při něm nové užitečné zkušenosti.

I přestože byl pobyt velmi krátký, stihli jsme se se zahraničními studenty sblížit a nemůžeme se dočkat jejich příjezdu k nám.

Video ke shlédnutí zde.

Eva Šustaiová, Nela Šperlingová a Veronika Šmiřáková