Suomi

Najednou se ocitnout v úplně jiné zemi je zajímavé. Člověk vůbec neví, co má čekat, ale nikdy ho to nezklame. Vždycky se najde něco nového a krásného.

Od února do června roku 2024 jsem chodila do školy v Helsinkách, hlavním městě Finska. Byla jsem na škole v mezinárodní třídě, tedy vyučování bylo v angličtině. Výjimkou byly hodiny finštiny, tam jsme se snažili mluvit finsky. Ve třídě nás bylo 19 z patnácti různých zemí.

Vyučování bylo v podstatě stejné jako tady. Jediné rozdíly byly v délce vyučovací hodiny a v tom, že se mnohem více mluvilo a debatovalo v hodinách. Jedna vyučovací hodina měla 75 minut.

Mimo školu bylo zvláštní vůbec ničemu nerozumět. Ke konci svého pobytu jsem začala chytat slovíčka, ale stejně je finština náročná. Gramatika je sice logická a pravidelná, ale slovíčka jsou úplně nevyzpytatelná. Například kafe je kahvia a škola je koulu.

Kiva kesä,
Matilda Žídková, 2.A