Erasmus+ a výměnné pobyty

Save Our Blue Planet - mezinárodní projektové setkání

Save Our Blue Planet - mezinárodní projektové setkání

Jak se dá zamezit znečišťování životního prostředí a máme jako jednotlivci vůbec nějaký vliv na momentální situaci? Těmito otázkami se zabýval projekt Save Our Blue Planet, který probíhal v říjnu na našem gymnáziu.

logo4

Všechno začalo minulý školní rok, kdy naši a slovenští studenti navštívili tureckou školu Nazilli Anadolu Lisesi. Turci, kteří je tehdy ubytovávali, se letos vydali pro změnu do Česka. Společně s nimi přijelo i několik Slováků a Španělů.
Zástupci jednotlivých zemí si připravili prezentace o průzkumech, které dělali na svých školách. V pondělí prezentovali, jaké jsou názory na třídění odpadu a co se o tomto tématu všeobecně ví.
Zajímavá byla následující debata s tématem „Can an individual make a difference in carbon footprint issue?” (Může mít jedinec vliv na problematiku uhlíkové stopy?) Vše probíhalo v angličtině, zástupci jednotlivých skupin postupně předkládali své názory, od nezodpovědnosti velkých firem až po to, co můžeme dělat my sami. Vždy následovala vlna otázek a následná obhajoba.
V následujících dnech jsme navštívili Velký svět techniky v Ostravě a horolezeckou stěnu. I přes mrazivé počasí jsme si užili výhled ze Stezky v oblacích, zdolali Pustevny a nakonec prolezli Tarzánii.
Čtvrtý den nás čekaly pokusy na HGF Vysoké školy báňské. Nabrali jsme vodu z nedalekého potoka a změřili její pH, obsah škodlivých látek a další vlastnosti. Mohli jsme si vyzkoušet, jak se tvoří říční koryto, a dozvědět se něco málo o membránách. Po obědě jsme se rozešli a před námi už byl jen poslední den.
Návštěva Frýdecké skládky a třídící linky FCC ve Vratimově byl rozhodně velký zážitek. Mohli jsme se zblízka podívat na hroudy odpadu, pracující stroje a projít si celý areál.
Po prohlídce jsme se rozloučili se Slováky a vydali se zpátky do školy pracovat na prezentacích. Celý pobyt jsme shrnuli a předvedli paní ředitelce a učitelům.
Během projektu jsme sice nenašli jednoduchou odpověď na úvodní otázku, ale získali jsme na celou situaci alespoň nový úhel pohledu a uvědomili jsme si, že každý má možnost přispět k ochraně naší planety.

Hana Opělová

logo Funded by the EU bile

Video si můžete prohlédnout zde

Prezentaci si můžete prohlédnout zde

Webové stránky projektu si můžete prohlédnout zde

Gymnázium, Frýdlant nad Ostravicí,
nám. T. G. Masaryka 1260,
příspěvková organizace,
739 11 Frýdlant nad Ostravicí
IČ:00601403
RED IZO: 600016251
Datová schránka: z64jrq3
Email:
Elektronická podatelna:

Sledujte nás

Image

Moravskoslezský kraj
28. října 117, 702 18 Ostrava
www.msk.cz

Image