Projektové setkání na Slovensku

Ve dnech od 19. 3. do 24. 3. 2023 se vybraní studenti Gymnázia ve Frýdlantě nad Ostravicí zúčastnili posledního, tedy třetího závěrečného setkání v rámci projektu Erasmus+ „Save Our Blue Planet“, financovaného Evropskou unií, který započal již v roce 2021 návštěvou Turecka.

Toto setkání navazovalo na námi organizované projektové dny, které proběhly loni v říjnu zde v České republice, a konalo se u našich „slovenských bratrů" v Ivanke pri Dunaji.

logo4

Naše cesta začala v odpoledních hodinách poklidnou, ale dlouhou trasou vlakem na Slovensko do města Senec, kde na nás večer čekaly naše hostitelské rodiny. Nedělní večer jsme tudíž trávili seznamováním se s rodinou a sáhodlouhými debatami o novinkách v České republice i u nás doma.

V pondělí nás na návštěvu pozvala naše partnerská Spojená škola – Stredná odborná škola pôdohospodarska a veterinarska v Ivanke pri Dunaji, kde se většina studentů vzdělává. Naši slovenští kamarádi nám ukázali areál školy a následně nás čekala naučná a velmi zajímavá ukázka rybaření v oblasti Šurianského kanálu. V odpoledních hodinách pak shrnující prezentace a dotazníky zprostředkovávající výsledky našich badatelských prací pro tento projekt. Večer měl každý z nás zajištěný program hostitelskou rodinou, proto nemohu konkrétně popsat náplň této části dne, avšak za sebe mohu říci, že jsem se opravdu nenudil.

Následující den nás čekala návštěva Děvína a Bratislavy, jakožto hlavního města Slovenské republiky pyšnícího se Bratislavským hradem a jinými krásnými kulturními památkami.

Ve středu jsme se v ranních hodinách rozloučili s hostitelskými rodinami a pokračovali jsme ve směru Mýto pod Ďumbierom k třetímu nejvyššímu vrcholu Nízkých Tater, Chopku. První zastávkou byla exkurze v Železárnách Podbrezová, kde nás obeznámili s výrobou železných produktů jako např. železných trubek různého průměru. Naše kroky dále pokračovaly do lesního skanzenu, který byl velmi zajímavým zážitkem především pro milovníky těžební technologie a také pro naše turecké přátele, kteří se, jak říkají, „jen tak projít po lese“ ještě nikdy nebyli. Teprve v podvečer jsme unavení a plní zážitků dorazili na ubytování v Mýtě pod Ďumbierom.

Čtvrtek byl ve znamení sportu a zimních radovánek. Zní to dosti neobvykle, ale v určitém slova smyslu si myslím, že to mohu použít. Slunečné počasí, široký, zasněžený bílý svah s nenahraditelnými panoramaty Vysokých Tater, Roháčů a okolních vrcholů byl místem obdivu a pravděpodobně také nezapomenutelným zážitkem pro studenty z Turecka, kteří díky tomu viděli po druhé v životě sníh.

„Last but not least“, jak se říká, byl námi nerad očekávaný pátek. Ve Valašské Belé jsme navštívili Sklářský skanzen – Sklený sen, jehož majitel a zároveň sklář nás seznámil    s historií i technikou či prací se sklem. Zbývala nám tedy poslední, pro mě velmi těžká, možná až dojemná chvíle loučení...

V prvé řadě, po zapojení se do projektu jsem měl plnou hlavu obav, bude-li moje schopnost používat angličtinu dostatečná a mnoho dalších, avšak teď již mohu říci, že byly zbytečné. I přesto, že tímto setkáním končí úspěšný projekt Save Our Blue Planet, zaměřený na ochranu životního prostředí, nové přátelské vztahy se slovenskými a tureckými studenty alespoň pro mě rozhodně nekončí.

Jan Ryška, 3.B

Na prezentaci z projektového setkání se můžete podívat zde
Fotografie v Padletu si můžete prohlédnout zde.
Video můžete vidět zde.
Webové stránky projektu najdete zde.

logo Funded by the EU bile