Němečtí studenti opět ve Frýdlantu nad Ostravicí - rok 2013

Díky partnerství s německou školou se na Gymnáziu ve Frýdlantě nad Ostravicí pravidelně už 20 let konají výměnné pobyty. V letech 1993-1998 jezdili naši studenti do Eppingenu u Heilderbergu, od roku 1995 až dodnes navštěvují naše partnerské gymnázium ve Friedlandu u Neubrandenburgu a naopak. Odvážní zájemci o studium v cizí zemi mohou na tomto gymnáziu absolvovat dvouměsíční bezplatnou stáž a stát se dočasným členem hostitelské německé rodiny.

A teď k návštěvě. Po našem podzimním týdenním pobytu v Německu nadešla na konci února chvíle, kdy došlo k druhé části výměny. Němečtí kamarádi vyjeli v neděli večer ze svého domácího Friedlandu, aby po mnoha hodinách dorazili k nám, do našeho Frýdlantu nad Ostravicí. Cestou si prohlédli i hlavní město, takže dorazili plni pražských dojmů.

V pondělí 25. února večer jsme se všichni sešli v budově gymnázia a netrpělivě čekali na příjezd autobusu. Dorazil s německou přesností a my se po úvodním radostném přivítání rozjeli do svých domovů. Nadešly chvíle pro uplatnění cizího jazyka v praxi, které byly mnohdy veselé pro nás studenty a často i rodiče.

Druhý den ráno jsme měli naplánováno lyžování na Bílé. Značná část Němců už byla zkušenými lyžaři, ale našli se i takoví, kteří se na lyže postavili poprvé. Ať už tak nebo tak, zalyžovali jsme si všichni. I když únava zvláště na začátečnících byla znatelná. Náplň středečního dne byla podobná. Možná jenom lehce ubylo pádů a přibylo těch, kteří se zlepšili natolik, že si troufli sjet celou sjezdovku. Večer stejně jako předešlý den strávili němečtí studenti ve svých hostitelských českých rodinách.

Ve čtvrtek ráno jsme se všichni sešli ve Frýdku před zámkem, kde jsme absolvovali prohlídku. Pro usnadnění jedna skupina německy, nám Čechům byla velkoryse nabídnuta čeština. Pak jsme společně nasedli do autobusu a zamířili do Ostravy, tam jsme nejprve poznávali práci ve vysokých pecích v Dolní oblasti Vítkovic. I přes docela chladné počasí exkurze ve žlutých helmách zaujala jak Čechy, tak Němce. Ale ještě více se nám všem líbila interaktivní expozice Svět techniky, do kterého jsme zamířili hned poté. Nově otevřené muzeum bylo premiérou i pro naprostou většinu českých studentů. Mohli jsme si vyzkoušet od parního stroje až po současný autobus úplně všechno. Odpoledne bylo najednou pryč a my jsme jeli zakončit náš poslední společný večer do frýdlantského Imrvére. Tam na nás kromě pizzy netrpělivě čekaly i dvě bowlingové dráhy. Byl to dlouhý a obsahově bohatý den.

Páteční program se nám bohužel nečekaně zkrátil. Německý autobus nakonec musel odjet namísto večera brzy odpoledne. Už ráno tedy všichni němečtí žáci do školy dorazili s nabalenými kufry. Následovala prohlídka našeho ústavu, pak krátká procházka městem a čas společně strávený ve sportovním centru Kotelna. Tohoto setkání se zúčastnila i ředitelka školy Ing. Petra Schwarzová a starostka města RNDr. Helena Pešatová. Po obědě ve školní restauraci už zbývala jen krátká poslední hodina. Prožili jsme ji různě, někteří například česko-německým zpíváním mezinárodních písniček v hudební učebně. Najednou už tu byl autobus, nakládání kufrů a poslední loučení. Nikdo nechápal, jak mohl týden uběhnout tak rychle. Nezbylo nic jiného, než popřát „Gute Reise“ a zamávat. Čas strávený s vrstevníky mluvícími jiným jazykem byl pro nás všechny opravdu skvělou zkušeností. Jsme rádi, že jsme teď bohatší o přátelství s německými studenty. Kdoví, třeba se ještě někdy potkáme…

Nic z toho by se neuskutečnilo bez práce našich profesorek německého jazyka paní Jany Sanitrové, Magdy Pavlicové a Zdeňky Genserové. Za to jim patří velký dík.

Dominika Koflerová, 3.B