Němečtí studenti opět u nás

Minulý týden jsme měli možnost se zapojit do výměnného pobytu s německým gymnáziem. Na naší škole to funguje tak, že zahraniční studenti přijedou do našich domovů, kde jeden týden bydlí, a my jim potom (v září) návštěvu oplatíme. A kam pojedeme? Taky do Frýdlantu, ale ten jejich se nachází kousek od Baltského moře.

Den první bylo pondělí. Studenti z Německa přijeli v šest hodin večer. Caro, moje výměnná studentka, se po příjezdu domů seznámila s rodinou, potom jsme se šly projít ven, abychom si popovídaly o všem možném.

Den druhý byl velmi nabitý. Hned ráno jsme všichni vyrazili na prohlídku Dolní oblasti Vítkovice. Pro Němce to bylo velmi zajímavé, protože toto „muzeum“ je interaktivní. Dále jsme navštívili lezeckou stěnu Tendon. Caro je v lezení velmi dobrá, tak jako zbytek německých studentů. Na oběd a nákupy jsme šli do obchodního centra Karolína.

Den třetí jsme měli prohlídku školy a následně prohlídku továrny Marlenka. Součástí byla i ochutnávka výrobků. Prohlídka byla velmi poutavá.

Den čtvrtý jsme navštívili místecké hasiče, kteří nám ukázali celý areál. Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je být v tunelu určeném k výcviku hasičů. Nebo si sednout do hasičského auta. Taky jsme mohli volat na linku 112 a uhasit požár pomocí počítačového simulátoru. Na oběd a bowling jsme šli do restaurace U Janka. Po organizovaných programech jsme každý den vyráželi se svými novými kamarády na výlety, do přírody, do kaváren, do čajoven, restaurací, kin…

Den pátý jsme tvořili prezentace, články a rozhovory ve třech jazycích, podařilo se nám dokonce vydat časopis věnovaný tomuto nevšednímu týdnu. Pak následoval oběd ve školní jídelně. V jednu hodinu odpoledne jsme se bohužel museli rozloučit. Němečtí studenti odjeli ještě na jeden den do Prahy a pak pokračovali domů.

Pobyt bych hodnotila za jedna. Upřímně – nečekala jsem, že to bude tak skvělé. Že němečtí studenti budou tak komunikativní a přátelští. Všichni se moc těšíme, až v září pojedeme do Německa.

Alena Alešová, 1. B

Na prezentaci se můžete podívat zde.

Na video se můžete podívat zde.

Na článek o této výměně na stránkách německé školy se můžete podívat zde.