Německo 2022

V neděli (11. září) časně ráno se skupinka českých studentů se svými učiteli vydala na výměnný pobyt do Německa. Po dlouhé cestě a několika pumpách jsme dorazili do naší první destinace - do Berlína.

Tam jsme jako první vyrazili do budovy Říšského sněmu, která nás zaujala svou velikostí a výhledem z vrchu její kopule. Večer pak následovala procházka ulicemi nočního velkoměsta. Druhý den hned po snídani jsme měli příležitost obdivovat zbylé krásy Berlína, které jsme předchozí den nestihli obejít. To byl například Berlínský dóm nebo Humboldtova univerzita. Večer, po další dlouhé cestě a příjezdu do partnerského Friedlandu, si nás pak němečtí studenti už jen rozebrali do svých rodin. V úterý ráno jsme i přes nepřízeň počasí jeli hrát footgolf. Kopat si s míčem dvě hodiny při lehkém mrholení až dešti sice nebyl nejpříjemnější zážitek, ale odpoledne po našem příjezdu do Greifswaldu již vysvitlo slunce. Měli jsme možnost si sami projít malebné obchůdky a krásný přístav s kostelem nebo se jen posadit do jedné z útulých kaváren a nasávat atmosféru. Večer se většina studentů sešla na školním hřišti, kde se hrál fotbal a stolní tenis. Ve středu nás čekala vyučovací hodina s našimi Němci v tamní škole. Poté jsme prošli Friedlandem, vystoupali na věž a zahráli si bowling. Odpoledne se někteří žáci přesunuli do Neubrandenburgu, převážně do nákupního centra. Ve čtvrtek ráno jsme pak vyrazili do Ozeanea ve Stralsundu, kde jsme se mohli dozvědět více o oceánu a také se pokochat kouzelným pohledem na živé ryby mírumilovně plovoucí ve svých akváriích. Následovala projížďka lodí okolo ostrova Rujány. Poslední den naší cesty jsme už jen vytvořili plakáty, prezentace a ročenky a odjeli. Někteří dokonce i se slzami v očích.

Pět studentek z 5. A ovšem zůstává v Německu na studijním pobytu. Další tři týdny se budou vzdělávat na místním gymnáziu, zlepšovat se v jazycích a poznávat nové kamarády.

Lara Macurová

logo Funded by the EU bile

Prezentaci z výměnného pobytu si můžete prohlédnout zde.

Video z výměnného pobytu si můžete prohlédnout zde.

Článek na stránkách německého gymnázia (německy, anglicky, česky) si můžete přečíst zde.