Erasmus+ a výměnné pobyty

Mezinárodní týden přátelství

Mezinárodní týden přátelství

International Friendship Week v Terstu aneb březnový únik před realitou všedních dní.

Poslední březnový týden se konal Mezinárodní týden přátelství v severoitalském Terstu, jehož jsem měla možnost být společně s Honzou Opělou a Jirkou Poláchem z 6.A součástí. Účast byla (bez větší nadsázky) celosvětová, nechyběly delegace z Indie, Vietnamu, Francie, Itálie (Salerna) a Slovenska. 
 
Stěžejním tématem celého týdne byly národní svátky a festivaly typické pro dané státy, a s tím spojené prezentace, mnohdy obohacené i o taneční vložku. Toto téma však nebylo jen tak náhodně vybrané, mělo také svůj hlubší význam. Jednalo se totiž o první setkání po dlouhé covidové odmlce, která chtě nechtě mezinárodní komunikaci značně zkomplikovala. Oslavovalo se tak vytoužené znovushledání, přátelství, ale především lidský kontakt. 
 
Českých tradic jsme představili hned několik, od masopustu přes Velikonoce až po Dušičky. Nutno však dodat, že právě velikonoční zvyky zanechaly nejsilnější dojem (mírně řečeno).
  
Zlatým hřebem týdne byl bezpochyby středeční výlet do Benátek. V legendárních gondolách jsme se sice nesvezli, zato jsme však prozkoumali nespočet uliček, uspořádali piknik s ostatními zahraničními studenty a naši společnou tour zakončili zmrzlinou na náměstí sv. Marka. Poslední den mezi nás dokonce zavítala místní televize, která o tomto setkání natáčela reportáž a Honza Opěla byl hlavním účinkujícím. Představil naše gymnázium a shrnul své dojmy z uplynulého týdne. Oficiálního přivítání se nám dostalo i od starosty města. 
 
Z jazykového hlediska byl pro nás uplynulý týden nesmírně přínosný, nejen z pohledu angličtiny, ale především i z italštiny. Místní studenti byli z naší snahy o vytvoření kloudné věty doslova nadšení. Toto jsme samozřejmě nemohli nechat jen tak bez povšimnutí, a tak jsme je na oplátku naučili taky pár nezbytných českých frází. Samozřejmě se to neobešlo bez občasného faux-pas, ale přesto byl entuziasmus téměř hmatatelný. 
 
Pohostinnost, přívětivost a vstřícnost rodin, studentů i profesorů nás provázela každým dnem. Navázali jsme plno dobrých vztahů s ostatními školami a odjížděli tak s nepřeberným množstvím zážitků, zkušeností, ale především nových přátel.
 
Nikol Babková 4.A 
 logo Funded by the EU bile
 
Gymnázium, Frýdlant nad Ostravicí,
nám. T. G. Masaryka 1260,
příspěvková organizace,
739 11 Frýdlant nad Ostravicí
IČ:00601403
RED IZO: 600016251
Datová schránka: z64jrq3
Email:
Elektronická podatelna:

Sledujte nás

Image

Moravskoslezský kraj
28. října 117, 702 18 Ostrava
www.msk.cz

Image