Fyzikální olympiáda spolu s naším partnerským gymnáziem v Německu, únor 2015

S německým Gymnáziem ve Friedlandu (Neue Friedländer Gesamtschule) úzce spolupracujeme více než 20 let. Naši studenti pravidelně tráví týden v rodinách svých německých kamarádů a naopak (němečtí studenti přijedou k nám právě nyní, koncem února).

Po návštěvě tří kolegů z Německa při nedávných oslavách 60. výročí založení naší školy jsme se dohodli i na dalších možnostech spolupráce.

A tak se němečtí studenti v prosinci 2014 zúčastnili (přes vzdálenost více než 700 km) naší tradiční matematické soutěže pro žáky 8. tříd ZŠ (15. ročník, 80 účastníků) a na konci ledna 2015 se naopak naši zúčastnili fyzikální soutěže, pořádané partnerským gymnáziem v Německu...

Jde o fyzikální soutěž pro žáky 9. tříd, podobně jako naše matematická soutěž má popularizovat svůj obor zábavnou formou. V jednom dni mají soutěžící splnit zadaný úkol, potom výsledky předvést a vítězná družstva jsou odměněna.

29. ledna 2015 se tedy zapojila i tři tříčlenná družstva z našeho druhého ročníku šestiletého studia. Úkol byl pěkný: Z nachystaného materiálu (špejle, brčka, fólie, papíry, lepicí páska,…) postav letoun, na němž figurka s jistotou sletí z horního patra dolů.

Od 7:30 do 11:00 stavěli soutěžící své létací stroje, od 11:30 prezentovali výsledky a pak jsme se videohovorem spojili s kolegy a studenty z Friedlandu, ukázali si navzájem vítězná letadla a chvíli si pohovořili.

Své letouny naši soutěžící zkoušeli v tělocvičně, pozorovat a fandit přišli i spolužáci a další členové profesorského sboru. Především díky pokynům vyučující němčiny Mgr. Magdě Pavlicové vše proběhlo pěkně, v přátelské a humorné atmosféře. Původní materiály k soutěži v němčině a videa „našich“ létajících strojů přikládáme.

Za organizátory Josef Svoboda