Celý výlet začal 20. června srazem na nádraží ve Frýdlantě o půl šesté ráno, s přestupem na dálkový vlak jsme pak doputovali na hlavní nádraží ve Vídni. Odložili jsme si zavazadla v hostelu a vydali se vstříc novým dobrodružstvím, která si pro nás Vídeň přichystala.
Nejprve jsme navštívili zahrady Schönbrunnu, jejichž nekonečnými alejemi poseté plochy zajistily vytoužený stín. Zanedlouho jsme se vydali do centra, které bylo velice zajímavé a plné památek, jednu z nich – monumentální gotický Stephansdom – jsme navštívili. Potom jsme se přesunuli centrem přes Hofburg ke dvěma známým muzeím – těmi jsou Naturhistorisches Museum (přírodovědné) a Kunsthistorisches Museum (historie výtvarného umění). Tato dvě muzea jsou naproti sobě, takřka se na sebe „dívají“. Zde jsme měli 3hodinový rozchod, mohli jsme jít do muzea, vrátit se do centra (kde bylo mnoho obchodů) nebo jít třeba na oběd do restaurace či kavárny – tam jsme si pak mohli také po obědě pochutnat na některém z vyhlášených vídeňských zákusků, třeba na sachru (ten sice stál 6 eur, ale byl vynikající). Poté jsme se tramvají odebrali zpět na ubytování, kde na nás čekal usměvavý kuchař s výbornou večeří. Poté jsme se ještě prošli kolem Dunaje (Donaukanal) a měli jsme opět rozchod. Večer jsme znavení zalehli do postelí a spokojeně usnuli.
Druhý den ráno jsme se připravili na orientační běh s našimi partnerskými studenty z vídeňského gymnázia. Mířili jsme na kopec za školou, kde se nacházely vinice a les. Už jen samotná cesta na místo byla nádherná. Při pohledu na úchvatnou krajinu jsme si uvědomili, jak krásná příroda Vídně je.
Když jsme dorazili na kopec, byli jsme překvapeni úžasnou atmosférou. Byl to skvělý způsob, jak si zacvičit, poznat se blíže se studenty a zároveň si užít krásný výhled na město. Společně s našimi novými přáteli jsme se snažili najít různé orientační body. Běhání mezi vinicemi a lesem nám dodávalo energii a pocit svobody.
Po skončení orientačního běhu jsme se vydali do budovy OSN, kde nás čekal průvodce, který nás provedl různými částmi budovy, a my jsme měli možnost nahlédnout do jednacích sálů. Bylo zajímavé vidět, jak moc se zde pracuje na řešení globálních problémů.
Pak jsme se přesunuli do Prátru, který byl pro nás jako ráj zábavy. Zkoušeli jsme horské dráhy, kolotoče a další vzrušující atrakce, ze kterých jsme si odnesli úžasné zážitky. Po zážitcích plných adrenalinu jsme se rozhodli strávit zbytek večera v městském parku. Užili jsme si chutnou večeři (kebab, KFC, “Mekáč” a jiné pochutiny), posedávali na trávníku a bavili se o všem, co jsme zažili během dne. Zpět do hostelu jsme se dopravili tramvají. Bylo to jako poslední tečka za krásným, ale náročným dnem.
Poslední den pobytu ve Vídni jsme přímo ze snídaně v hostelu vydali opět navštívit naše rakouské vrstevníky, a to přímo na jejich vyučovací hodiny. Seznámili jsme se s vyučovacími metodami v Rakousku. Byla možnost podívat se např. na dějepis, matematiku, německý jazyk, anglický jazyk, biologii, kde bylo možné vyzkoušet si pitvu prasečího oka, dále zeměpis a fyziku. V hodinách jsme jim také představili naši školu ve Frýdlantě a pokusili jsme se místní naučit nějaké základy češtiny. Když skončila poslední hodina, šli jsme se ještě podívat do kaple, která se nachází uvnitř gymnázia, což pro nás bylo docela nevšední. Po přednášce o historii kaple nám celkem vyhládlo, proto jsme utíkali do jídelny a tam si vychutnali oběd, který pro nás navařili zdejší kuchaři. Po dobrém obědě jsme se rozloučili a jelo se na nádraží, kde jsme si uschovali zavazadla. Následně jsme si mohli individuálně prohlédnout muzea dle našeho výběru. Někteří zavítali do historie umění, jiní zase navštívili technické muzeum. O půl šesté byl sraz na nádraží a po půl hodině čekání na zpožděný vlak jsme se vydali zpět domů. Cesta, až na hodinové čekání na spoj v Ostravě, uběhla rychle a hladce. Do Frýdlantu jsme přijeli již za tmy sice unavení, ale s úsměvem od ucha k uchu. A tak jsme ukončili náročný, ale nádherný projekt.
2. B
Na prezentaci se můžete podívat zde.
Na fotky se můžete podívat zde.
Na video se můžete podívat zde.