Investiční projekty

Otevření nové multifunkční sportovní haly

V pondělí 30. listopadu 2015 Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí slavnostně otevřelo novou multifunkční halu. Středoškolští studenti budou mít konečně vlastní tělocvičnu a nebudou muset používat budovu vedlejší základní školy.

Na slavnostním zahájení provozu tělocvičny zazněla slova ředitelky gymnázia a krátké proslovy pronesli i někteří hosté. Svým zpěvem je doprovodil školní sbor Syrinx pod vedením prof. Jana Lukši.

„Nová tělocvična se mi moc líbí. Myslím, že je otázka času, kdy si k tomuto novému industriálnímu stylu najdeme cestu i my starší. Doufám, že hala umožní našim velice nadaným studentům rozšířit nemalé úspěchy školy. Snad bude jednou i půdou pro žáka, který dosáhne sportovního vrcholu – olympiády,“ pronesla ředitelka gymnázia Petra Schwarzová při příležitosti otevření haly.

„Výstavba byl strašně složitý proces. Velmi špatný zákon o zadávání veřejných zakázek, který trápí všechny obce, kraje, ale i stát, ukázal v celé své nahotě, jak je nedokonalý. My jsme v minulosti na základě podmínek, které zákon ukládá, získali firmu, o které jsme věděli, že není schopna dostát svým závazkům a že je v ekonomických problémech. Na druhou stranu nesplňovala podmínky pro vyloučení ze zakázky, tzn. nebyla v insolvenčním řízení. Ukázalo se to před dvěma lety, kdy se práce zastavily a my jsme museli začít od začátku: právně se vypořádat s první firmou, vyhlásit výběrové řízení na druhou firmu. Jsem velmi rád, že napodruhé se nám podařilo vybrat firmu, která svým závazkům dostála, a my jsme dnes tady, abychom otevření společně oslavili,“ odpověděl na otázku, proč stavba tělocvičny trvala tak dlouho, pan Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Paní náměstkyni hejtmana MSK Věře Palkové se nová budova taktéž líbila. „Hlavně bych si přála, aby byla funkční a nesloužila jen pro povinnou školní tělesnou výchovu a aby tady i v odpoledních hodinách a o víkendech spousta klubů, tělovýchovných jednot i dětí a mládeže našla zábavu a rozptýlení. Když už to tady stojí, tak ať to žije!“ prohlásila.

V nové tělocvičně je gymnazistům k dispozici fotbalové, volejbalové, basketbalové a florbalové hřiště a také gymnastické a atletické vybavení. V den otevření studenti všechna sportovní nářadí řádně vyzkoušeli.

Projekt byl financován hlavně z evropských peněz a stál cca 56 milionů korun. Moravskoslezský kraj přispěl asi 15 %. Návrh byl podle slov paní náměstkyně vybrán už v roce 2008. Ekonomická krize však přinutila kraj ke škrtům, které zahrnovaly i tělocvičnu. Později se projekt „vrátil na stůl“ ve stejné podobě, jen byl lehce upraven. Budovu navrhli architekti Krčmářovi.

Podle pana Vlastimila Krčmáře má tvar tělocvičny symbolizovat naději, pohyb a vzestup. „Dům má náznak určitého pohybu, což se pro tuto konkrétní disciplínu hodí. Další důvod tvaru je také to, že hned vedle budovy tělocvičny měly být postaveny garáže, takže šlo o to, aby tělocvična nebyla tak úplně utopená,“ vysvětloval. Na otázku, co jej inspirovalo k použití pohledového betonu, odpověděl: „Normálně ve světě je to běžná praxe. V pojetí této stavby šlo o určitou pravdivost. Betonová konstrukce je takový rám. Jednotlivé prvky jsou propojeny a to přispívá k rustikálnosti a čitelnosti a o to mi vlastně šlo.“