Projekt EDISON

Cílem projektu EDISON je spojovat mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru.

V rámci projektu EDISON strávili v listopadu týden na naší škole čtyři zahraniční vysokoškolští studenti. Společně s paní starostkou RNDr. Helenou Pešatovou jsme přivítali Saru z Brazílie, Camila z Kolumbie, Tamunu z Gruzie a Maria z Guatemaly.

Studenti měli pro naše žáky připravené prezentace o své zemi, které nás všechny velmi zaujaly. Kromě prezentací vedli také konverzační hodiny anglického a španělského jazyka, kde měli naši studenti možnost vyzkoušet své jazykové schopnosti. V rámci odpoledních aktivit jsme společně navštívili Pustevny, zahráli si bowling nebo někteří poprvé zkusili Laser Game v Ostravě, pod vedením Maria jsme si zatancovali jeden z latinsko-amerických tanců a s Camilem jsme otestovali své kulinářské dovednosti.

A co na projekt Edison říkají naši studenti?
(Výběr ohlasů z anonymní ankety po ukončení projektu.)

• Myslím, že vše, co je poprvé, bývá hektické, ale podle mě se všechno zvládlo a moc bych si přála, aby se projekt opakoval i příští rok, než odmaturuji. :D O výletu na Pustevny jsem vůbec nevěděla, což mě mrzí, ale určitě bych se ho zúčastnila a s některými cizinci jsem stále v kontaktu, což mě nutí používat i novou slovní zásobu a přemýšlet nad gramatikou. Děkuji za příležitost a zkušenosti!
  • Více výměnných studentů :)
  • Lepší je, když prezentace probíhají pro menší skupiny žáků, ti se tak mohou více zapojit do diskuzí a aktivit.
  • Učitelé by neměli být přítomní ve třídě, ve které probíhá prezentace a rozhovor se studentem z jiné země, protože v jeho přítomnosti se naši studenti ostýchají konverzovat a pokládat různé otázky zahraničnímu studentovi.
  • Byla bych ráda, kdyby přijelo více zahraničních studentů. Určitě bychom byli ochotni někoho ubytovat, bohužel jsem se o termínu příjezdu studentů dozvěděla pozdě.
  • Myslím, že projekt byl dobrý takový, jaký byl.
  • V termínu pobytu cizích studentů by se neměly psát žádné písemky a mělo by se vynechat ústní zkoušení, aby měli žáci více času na pobyt se zahraničními studenty.
  • Neměla jsem na konverzaci všechny studenty, kteří přijeli, což je myslím škoda.
  • Studenti by mohli být na naší škole delší dobu. Jinak se mi to celé moc líbilo! :) bylo to příjemné zpestření výuky :))

Barbara Kijonková