Další projekty

Aktivní studenti aktivním seniorům

V hodinách ZSV jsme byli seznámeni s projektem Active Citizens, jehož cílem bylo vymyslet, jak bychom my studenti mohli pomoci svým spoluobčanům.

Návrh Ládi Hustého jsme se dokonce rozhodli zrealizovat! Svá středeční odpoledne jsme věnovali vedení kurzu První kroky s internetem, v němž jsme nabídli seniorům zdarma svou pomoc s činností na počítači.

Přihlásilo se neuvěřitelných 22 zájemců. Potěšila nás jejich odvaha, vůle i posléze spokojené tváře. Přes rozdílné zkušenosti každého z nich jsme se snažili zodpovědět všechny dotazy a něco nového je naučit. Jednomu pánovi jsme také pomohli s používáním tabletu. Předmětem výuky bylo vyhledávání, email i seznámení se s užitečnými webovými stránkami. To jsme proložili základní prací na ploše, např. uspořádáním ikon či vedením složek. Neopomenuli jsme účastníky kurzu seznámit i s nástrahami, které internet přináší – kyberšikana, prolomení hesel apod. Zároveň si mnozí na kurzu našli nové přátele.

Doufám, že jsme alespoň z části splnili jejich očekávání, a myslím, že nejsem jediná, kdo si rád vyzkoušel pozici učitele a užitečně strávil volný čas. Na závěr jsme našim „žákům“ vystavili památeční potvrzení o absolvování kurzu a „taháčky" s probraným učivem.

Svou činnost se nám podařilo prosadit také v dalším projektu – soutěži Dar dobrého srdce, jež měla motivovat k dobrovolnictví, a umístili jsme se na krásném 2. místě. Ráda bych proto poděkovala paní prof. Sanytrové za seznámení s oběma projekty a různá doporučení, prof. Svobodovi za zřízení uživatelských účtů pro každého seniora, paní ředitelce za poskytnutí učebny IVT a všem, co se na kurzu podíleli.

Za celý kolektiv Renáta Šnytová