Aves et Plantae

Projekt AVES et PLANTAE: zpestření výuky zoologie a botaniky

Naše gymnázium uspělo v dotačním programu Moravskoslezského kraje Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro školní rok 2013/2014. Ze sedmdesáti projektů bylo schváleno patnáct projektů.

 

Studenti 4. ročníku šestiletého gymnázia a 2. ročníku čtyřletého gymnázia budou pozorovat a kroužkovat ptáky (AVES) v oblasti skalické Morávky a přilehlých lesů a v přírodě poznávat rostliny (PLANTAE)...

Náš projekt má název AVES ET PLANTAE.  Hlavním cílem je podpora badatelské činnosti žáků a zpestření teoretické výuky zoologie a botaniky o praktické dovednosti. Cílovou skupinou projektu jsou především žáci 4. ročníku šestiletého gymnázia a žáci 2. ročníku čtyřletého gymnázia. Jejich badatelská činnost se zaměří na pozorování a kroužkování ptáků (AVES) v oblasti skalické Morávky a přilehlých lesů a na terénní poznávání rostlin (PLANTAE).

Ornitologickou část povede student maturitního ročníku Vojtěch Brlík, který je členem ČSO, vlastní licenci na kroužkování ptáků a absolvoval odborné stáže v Rumunsku a Černé Hoře. 

Žáci se naučí kroužkovat ptáky, ke každému chycenému druhu jim bude objasněna jeho strategie, prostředí výskytu, typické chování, zimoviště, početnost v České republice, stupeň ohrožení atd.

Žáci využijí metody tzv. bodového transektu – budou pozorovat dalekohledy na určených místech další druhy ptáků a vést o nich záznamy.

Botanickou část bude řídit vyučující biologie Ing. Libuše Vašková. Žáci budou poznávat rostliny, léčivé rostliny, pozorovat a určovat chráněné, ohrožené a kriticky ohrožené druhy atd. 

Z badatelské činnosti vzniknou pracovní listy, výukové panely, herbáře, fotografie, ornitologické deníky, výtvarné práce a literární práce.

Žáci své finální výtvory vystaví ve 3. podlaží budovy gymnázia a odprezentují např. na Dni otevřených dveří. 

Dagmar Pavlisková (koordinátorka projektu)

---------------------------------------------------------------------

Dvoudenní exkurze 4.A ( 2. a a 3. října 2013)

Prezentace ornitolgické části: goo.gl/QqMIaA

Prezentace botanické části.

Gymnázium, Frýdlant nad Ostravicí,
nám. T. G. Masaryka 1260,
příspěvková organizace,
739 11 Frýdlant nad Ostravicí
IČ:00601403
RED IZO: 600016251
Datová schránka: z64jrq3
Email:
Elektronická podatelna:

Sledujte nás

Image

Moravskoslezský kraj
28. října 117, 702 18 Ostrava
www.msk.cz

Image

Hledat