Aves et Plantae

Prezentace projektu AVES ET PLANTAE na Dni otevřených dveří

Ve čtvrtek 9. ledna se na naší škole tradičně jako každý rok konal Den otevřených dveří.

Na rozdíl od předchozích let se však letos naše škola mohla pochlubit nejenom výbornými výsledky studentů na poli přírodních a humanitních věd, ale především i na poli zlepšování výuky formou praktických ukázek.

Z dotace Moravskoslezského kraje byl podpořen projekt naší školy, který pomohl financovat praktickou výuku ornitologie a botaniky pro druhé ročníky střední školy. Jedna ze dvou tříd již absolvovala první dvoudenní pobyt v oblasti Skalické Morávky na začátku října. Na exkurzi měla možnost nahlédnout do světa praktické ornitologie (ukázky odchytů a kroužkování ptáků, názorná ukázka ptačí anatomie a fyziologie, zajímavosti ze života jednotlivých druhů), botaniky (určování rostlin a následná příprava pro školní herbář) a ekologie (ochrana přírody, zvláště chráněná území, druhy předmětů ochrany, statuty ochrany jednotlivých druhů a management zájmových oblastí). Celkem bylo na první ze dvou exkurzí odchyceno skoro 50 ptáků 9 ptačích druhů. Jedním z nejzajímavějších odchycených druhů byl ledňáček říční (Alcedoatthis).

Vojtěch Vévoda, student třídy 4A6, která je zapojena do projektu hodnotí účast na exkurzi: „Musím uznat, že projekt AVES ET PLANTAE opravdu stál za to. Celkový nápad a provedení projektu mě naprosto nadchlo. Prožili jsme se třídou dva dny, které byly plné informací, humoru a čerstvého vzduchu v národní přírodní památce Skalická Morávka. Ubytování nám poskytla chata Višňová. Tým profesorů z našeho gymnázia, Lukáš Bjolek, Libuše Vašková a Dagmar Pavlisková, se starali o naše bezpečí, program i zábavu. Výprava byla mnohem zajímavější díky budoucímu ornitologovi, studentu maturitního ročníku, Vojtěchu Brlíkovi. První den bylo hlavním úkolem kroužkování a následné určení stáří ptáčků. Pro mne, jakožto naprostého laika, bylo až k neuvěření, jak moc se Vojta vyzná v různých druzích našich lesních úlovků. Druhého dne nás čekala pěkná procházka do blízkého okolí za rostlinami. Vybaveni lžícemi a lopatkami jsme se vydali po stopách přírody a vybírali jsme ty nejlepší kytičky na přípravu herbáře. Paní prof. Vašková nám je pomohla určit a dát vylisovat. Dva dny utekly jako voda a musím uznat, že tato zkušenost, mimo jiné, stmelila a vylepšila vztahy, jednak v naší třídě, jednak s profesory, za což jsem velice rád.“

Pro mnoho zájemců bylo povídání studentů o zážitcích z exkurze motivační a určitě je nabudilo k dalšímu studiu nebo k tomu, aby se ucházeli se o studium na naší škole. Díky tomuto projektu se naše škola jako jediná z okresu zapojila do výuky biologie interaktivně s praktickými ukázkami. Tato snaha bude přetrvávat do dalších let a budoucí studenti se mají jistě na co těšit…

Vojtěch Brlík 6A6