Úspěchy žáků gymnázia

Úspěch v soutěži Středoškolská odborná činnost

Úspěch v soutěži Středoškolská odborná činnost

V pátek 10. května se konalo v Ostravě krajské kolo soutěže Středoškolská odborná činnost. František Škola a Eliška Vaňková vybojovali v kategorii matematika první místo.

Jejich práce Efektivní řešení soustav lineárních rovnic je výsledkem více než roční vědecké stáže pod vedením docenta Davida Horáka z VŠB v Ostravě. Studenti pak reprezentovali naši školu také v celostátním kole SOČ, které se letos konalo v Opavě.

V současné době je velmi mnoho problémů ve vědě i technické praxi řešeno pomocí soustav lineárních rovnic. Popisy složitějších problémů však vedou k velmi velkým soustavám o mnoha neznámých. Kdybychom tyto velké soustavy počítali běžnými metodami, trvalo by jejich řešení velmi dlouhou dobu i výkonným výpočetním strojům. Proto je třeba vyvinout metody, které nás dovedou k výsledku rychleji a efektivněji. Výsledky získané rychlejšími metodami jsou sice přibližné, ale po nastavení požadované přesnosti dostačující. Ve své práci se studenti zabývali efektivním řešením velkých soustav. Několik soustav rovnic popisujících reálné problémy a struktury testovali a určili tak efektivitu výpočetních metod.

Gymnázium, Frýdlant nad Ostravicí,
nám. T. G. Masaryka 1260,
příspěvková organizace,
739 11 Frýdlant nad Ostravicí
IČ:00601403
RED IZO: 600016251
Datová schránka: z64jrq3
Email:
Elektronická podatelna:

Sledujte nás

Image

Moravskoslezský kraj
28. října 117, 702 18 Ostrava
www.msk.cz

Image