Úspěchy žáků gymnázia

Soutěž Náboj Junior opět na našem gymnáziu

Naše gymnázium se opět stalo jedním z organizátorů prestižní mezinárodní matematicko-fyzikální soutěže Náboj Junior.

Náboj Junior pořádají studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Univerzity Komenského v Bratislavě a Jagellonské univerzity v Krakově. Soutěž probíhá na všech místech najednou, trvá dvě hodiny, zvítězí tým, který vyřeší největší počet úloh. Vyřešené úlohy se průběžně zapisují do počítače, takže pořadí týmů je známé ihned po soutěži. Soutěž se tento rok konala v Belgii (online), v České Republice, ve Francii (online), v Nizozemí (online), v Chorvatsku (online), v Polsku, na Slovensku a ve Španělsku (online). Celkem se soutěže zúčastnilo 1392 týmů, tj. 5568 žáků a studentů, v Česku 271 týmů, tj. 1084 žáků a studentů.

V České republice je celkem 17 organizátorských míst, jedná se víceméně o krajská města (Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Zlín, …), v Moravskoslezském kraji se soutěž koná jen v Ostravě a u nás ve Frýdlantě. Letošní ročník Náboje Junior proběhl v pátek 25. listopadu ve velkém sále Kulturního centra Frýdlantu nad Ostravicí. Do Frýdlantu přijelo soutěžit 27 týmů, tj. celkem 108 žáků a studentů ze škol od Frýdku-Místku po Valašské Meziříčí.

Za naše gymnázium soutěžily tři týmy, tým 2. A ve složení Dorota Bužková, Natálie Vévodová, Elizabeth Hoffmanová a Petr Novák se umístil na pěkném 13. místě, tým 1. A ve složení Lukáš Kobělka, Sofie Sobková, Daniela Juroková a Petr Rýznar na velmi pěkném 10. místě a tým 1. A ve složení Matilda Žídková, Matyáš Milata, Laura Macurová a Kamila Bačáková na výborném 5. místě. Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci gymnázia.

Moc děkujeme našim studentům, kteří se podíleli na organizaci. Děkujeme také sponzorům, kteří umožnili zajistit hodnotné ceny. Našimi sponzory letos byli GM klub Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí, knihkupectví Kapitula Frýdek-Místek, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Národní superpočítačové centrum IT4 Innovations VŠB Ostrava a Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí. Mohli jsme tak pěknými cenami odměnit šest nejlepších týmů (knihy, kalkulačky, trička, ...).

Jsme rádi, že jsme mohli propagovat matematiku a fyziku, Frýdlant nad Ostravicí i naše gymnázium. Více o soutěži se můžete dovědět zde

Za organizátory z naší školy Irena Svobodová