Školní akce

Naše gymnázium opět organizátorem soutěže Náboj Junior

Naše gymnázium se opět stalo jedním z organizátorů prestižní mezinárodní matematicko-fyzikální soutěže Náboj Junior.

Náboj Junior pořádají studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Univerzity Komenského v Bratislavě a Jagellonské univerzity v Krakově. Soutěž probíhá na všech organizačních místech najednou, trvá dvě hodiny, zvítězí tým, který vyřeší největší počet úloh. Vyřešené úlohy se průběžně zapisují do počítače, takže pořadí týmů je známé ihned po soutěži. Soutěž se tento rok konala v Belgii (online), v České Republice, v Nizozemí (online), v Chorvatsku (online), v Polsku, na Slovensku a ve Španělsku (online). Celkem se soutěže zúčastnilo 1806 týmů, tj. 7224 žáků a studentů, v Česku 322 týmů, tj. 1288 žáků a studentů.

V České republice je celkem 18 organizátorských míst, jedná se víceméně o krajská města (Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Zlín, …), v Moravskoslezském kraji se soutěž koná jen v Ostravě a u nás ve Frýdlantě. Letošní ročník Náboje Junior proběhl v pátek 24. listopadu ve velkém sále Kulturního centra Frýdlantu nad Ostravicí. Do Frýdlantu přijelo soutěžit 34 týmů, tj. celkem 136 žáků a studentů ze základních škol a gymnázií od Frýdku-Místku po Valašské Meziříčí. Chceme se pochlubit, že k nám, do nejmenšího organizátorského místa (nejmenšího města) přijelo soutěžit nejvíce týmů!

Za naše gymnázium soutěžily dva týmy, tým 1. A ve složení Kryštof McCormick, Tomáš Pěnkava, Veronika Fojtíková a Amélie Dluhošová se umístil na pěkném 14. místě a tým 2. A ve složení Lukáš Kobělka, Matyáš Milata, Laura Macurová a Kamila Bačáková na výborném 7. místě. Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci gymnázia.

Moc děkujeme našim studentům, kteří se podíleli na organizaci, bez jejich pomoci by se soutěž nemohla uskutečnit.

Děkujeme také sponzorům, kteří umožnili zajistit hodnotné ceny. Našimi sponzory letos byli GM klub Gymnázia Frýdlant nad Ostravicí, Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, VŠB – Technická univerzita a IT4 Innovations VŠB Ostrava, firma ANAJ Czech a. s., Vydavatelství Turpress Ostrava a Svaz českých křížovkářů a hádankářů – Nakladatelství Novum. Mohli jsme tak pěknými cenami odměnit šest nejlepších týmů.

Jsme rádi, že jsme mohli propagovat matematiku a fyziku, Frýdlant nad Ostravicí i naše gymnázium. Více o soutěži se můžete dovědět zde.

Za organizátory z naší školy Irena Svobodová