Ve dnech 12. - 15. 9. jsme, my maturanti 4. B, zavítali během závěrečné školní exkurze do našeho hlavního města. Počasí nám přálo, takže jsme si Prahu prohlédli nejen z pevniny, ale i během hodinové plavby po Vltavě z historického parníku.
V divadle ABC se v těchto dnech hrála Shakespearova tragédie Hamlet, kterou si většina studentů vybírá jako svou povinnou četbu k maturitě. Klasická hra ale byla pojata moderně, možná až provokativně, s využitím umělého kouře a audiovizuální techniky. Děj a charakter postav však zůstal zachován.
Kdo si chtěl zajít na koncert, čekalo na něj Vivaldiho Čtvero ročních dob, v Národním muzeu byla připravena fantastická výstava s názvem Evoluce, ve Valdštejnské jízdárně výstava Mucha a mnoho dalšího, čehož jsme na sto procent využili hned po příjezdu.
Během dost nabitého programu jsme dostali úžasnou možnost navštívit Senát Parlamentu ČR, kde právě probíhalo mimořádné jednání o zastropování cen energií. Při příchodu se nás osobně ujala paní senátorka RNDr. Helena Pešatová a provázela nás Valdštejnskou zahradou i celým areálem paláce. Poutavě a vtipně nám vyprávěla své postřehy a příběhy ze začátku své senátorské kariéry. Když skončila přestávka mezi jednáními, musela se paní senátorka vrátit ke svým pracovním povinnostem, ale nabídla nám, že můžeme být v Senátu osobně přítomni. Sama musela usednout do své lavice, ale my jsme mohli pozorovat při práci nejen ji, ale i ostatní senátory a členy vlády. Po ukončení schůze nás osobně předseda Senátu pochválil za zájem o jednání.
Další den jsme navštívili Pražský hrad, katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha, baziliku sv. Jiří a samozřejmě jsme nezapomněli na věž Daliborku a Zlatou uličku. Návštěva Židovského města nebyla také jen tak obyčejná. Už jsme se chystali vstoupit do Staronové synagogy, když se proti nám objevil dav zhruba dvou set ortodoxních židů oblečených v tradičním černém oděvu, na hlavě klobouky, pod kterými nosí čepičku zvaná jarmulka. Později jsme zjistili, že byli navštívit pro ně jedno z nejposvátnějších míst a tím je Maharal. Jeden z židů nás požádal, abychom na chvilku nevstupovali dovnitř synagogy a nechali je v klidu se pomodlit. Byl to pro nás velký zážitek.
Poslední den byl ve znamení odjezdu a deštivého počasí. I tak jsme se s Prahou stihli rozloučit procházkou po Karlově mostě k Werichově vile a Lennonově zdi na pražské Kampě. Zeď dostala nedávno novou tvář v rámci projektu Zeď svobody, na němž se podílelo dvacet devět umělců z celé Evropy. Působí velkolepě a uprostřed vévodí portrét Johna Lennona.
Naše dojmy a zážitky jsou ještě čerstvé, a tak jsme se o ně chtěli s vámi podělit.