Školní akce

Duben ve jménu zpěvu

Duben ve jménu zpěvu

Přesně takto vnímal druhý jarní měsíc pěvecký sbor našeho gymnázia Syrinx. Už dlouho dopředu byl vybrán repertoár, probíhaly zkoušky a všichni se připravovali na náročné, akcemi nabité období. Po úspěšné účasti v okresním kole soutěže gymnaziálních smíšených sborů nás čekalo celostátní kolo Gymnasia Cantant.

Tento rok byl výjimečný, a to nejen naší účastí, která pro nás byla premiérová, ale i rekordním počtem sborů v soutěžní kategorii. A tak se stalo, že 18. 4. tohoto roku se více než 20 žáků našeho gymnázia sešlo místo ve škole na vlakovém nádraží, kde začal jejich třídenní výlet do Brna.

Pod pojmem výlet by si někteří z nás představili klidnější program, těžko uvěřit, že pěvecká soutěž může být stejně fyzicky náročná jako sportovní turnaj. Celé tři dny naplněné tréninkem, akustickými zkouškami i samotnými vystoupeními tak byly velmi hektické. Po večerech se situace příliš neměnila, jelikož budovu brněnského Gymnázia ve Vídeňské ulici vždy rozezněly tóny rozladěného klavíru, kytar a akordeonu za doprovodu bezpočtu hlasů bezpočtu sborů.

I přes velkou zátěž, jíž byly vystaveny hlasivky všech přítomných, se nedal popřít nárok soutěžících na účast v tomto kole. Hned první odpoledne se téměř všichni účastníci sešli na slavnostním zahájení akce. Nádvoří hradu Špilberk rozezvučelo na čtyři sta zpěváků melodií hymny Gymnasia Cantant.

Muzikální atmosféra provázela celou akci včetně koncertu kapely místního gymnázia v páteční večer a nenechala se pokořit ani neexistující akustikou budovy brněnského výstaviště během slavnostního vyhlášení a předávání cen.

Právě z něj si Syrinx v čele se svým sbormistrem panem magistrem Janem Lukšou odvezl bronzové umístění.

Sotva jsme mohli oslavit tento úspěch a nabrat dech, čekala nás další výzva. Hned v pondělí dorazily dva dívčí sbory slovinské střední školy v Ajdovščině, které přijely v rámci výměnného pobytu programu Erasmus+, zahájeného v loňském roce, kdy naopak náš, tehdy také ještě čistě dívčí, sbor navštívil Slovinsko.

První den v týdnu provedla skupina našich sboristů slovinské zpěvačky po Frýdlantu a okolí. Procházka skončila v prostorách našeho gymnázia, tam na ni navázala prohlídka školy, jež se setkala s nadšenými ohlasy. S nástupem odpoledne se za doprovodu dalších členů našeho sboru dostalo i na již klasický výšlap na Ondřejník, který už otestoval fyzičku nejedné zahraniční návštěvy.

Úterý zavedlo téměř osmdesátičlennou skupinu jak na stopu lišky Bystroušky, tak do ruin známého hradu Hukvaldy. Nikoho asi nepřekvapí, že hlavním cílem tohoto výletu byl dům patřící Leoši Janáčkovi, vždyť jeho jméno bylo našim slovinským přátelům známo dříve než náš sbor.

Zbytek dne probíhaly zkoušky všech sborů, neboť třešničkou na dortu celého projektu byl společný koncert všech tří sborů konaný v prostorách ZUŠ Leoše Janáčka ve středu 24. 4. Právě tento koncert se konal dvakrát, a to v dopoledním čase pro publikum z naší školy a v pozdně odpoledních hodinách pro širokou veřejnost. Vystoupení sklidilo úspěch a zároveň posloužilo jako rozloučení, jelikož slovinské sbory odjížděly už ve čtvrtek ráno domů.

Odkaz na video

Karolína Liďáková, 5.A

 

logo Funded by the EU bile

Gymnázium, Frýdlant nad Ostravicí,
nám. T. G. Masaryka 1260,
příspěvková organizace,
739 11 Frýdlant nad Ostravicí
IČ:00601403
RED IZO: 600016251
Datová schránka: z64jrq3
Email:
Elektronická podatelna:

Sledujte nás

Image

Moravskoslezský kraj
28. října 117, 702 18 Ostrava
www.msk.cz

Image