Projektový den

Dne 24. září jsme se vydali na exkurzi do Vizovic u Zlína, kde jsme navštívili firmu KOMA Modular s. r. o., která se specializuje na modulární výstavbu komerčních a bytových prostor.

Hned po příjezdu nás přivítal Ing.Stanislav Martinec, generální ředitel a majitel této úspěšné české firmy, který se nám po celou dobu osobně věnoval. Smyslem tohoto projektového dne bylo získat nové znalosti z oblasti architektury, modulárních systémů, moderních stavebních technologií a materiálů, ale taky o podnikání, vedení společnosti a o motivaci zaměstnanců.V rámci prohlídky firmy jsme se podívali jak do kanceláří a společných prostor, na zelenou střechu administrativní budovy (která mimochodem vyhrála 2. místo na mezinárodní výstavě EXPO 2018 v Miláně za architektonický design), tak i do výrobních hal. Viděli jsme zde úzké propojení mezi různými obory (IT, architekturou, designem, stavebnictvím, novými a recyklovanými stavebními materiály) a díky tomu se nám rozšířily možnosti našeho profesního zaměření.Velmi nás zaujalo vybavení prostor a hlavní umělecké dílo, které prochází celou budovou a je vyobrazeno na předlouhém ocasu ptáka. Je to sameček a jeho samička sedí na vrcholu budovy a dává mu jako správná partnerka inspiraci.

Po výborném obědě představili studenti naší školy panu majiteli svůj projekt Ztřecha (zelená střecha). Ten nám pomohl s vylepšením prezentace a následným postupem ke zdárné realizaci zelené střechy na našem gymnáziu. Prozradil i zkratku, podle které se celý profesní život řídí - RVHP (rozum, víra, houževnatost a pokora). Starší ročníky tuto zkratku znají v úplně jiném kontextu, ale můžeme vás uklidnit, největším vzorem je pro pana Martince zlínský rodák a nejúspěšnější český podnikatel všech dob Tomáš Baťa. Baťovský duch a způsob myšlení byl přítomen v celé firmě a všichni jsme byli moc rádi, že tradice tzv. zlatých českých ručiček dále pokračuje.

Děkujeme za velmi přínosnou exkurzi, která nám ukázala vzor úspěšného podnikání v praxi a trochu té hrdosti, že jsme taky Češi.

Eliška Štěpánová, Vojtěch Blažek a Jan Kubiczek, 5. A