Překladatelský seminář

V pátek 24. února několik studentů našeho gymnázia navštívilo překladatelský seminář na Filozofické fakultě Ostravské univerzity.

Seminář byl primárně určen žákům, jež se zúčastnili překladatelských soutěží Den s překladem a Juvenes translatores. Samotná akce se konala ve studovně J. Rupnika v budově Univerzitní knihovny OU a dělila se na dvě části. V první pan Mgr. Christopher Hopkinson, Ph.D.  přednášel o “false friends”, zavádějící gramatice a všelijakých jiných překladatelských oříšcích. Například co vás napadne, když máte do angličtiny přeložit “konkrétní člověk”? V druhé polovině paní Dr. Mgr. Renáta Tomášková rozdala text o máslových sušenkách Walkers, jenž následně studenti ve skupině překládali, což rozhodně nebyla jednoduchá ani krátká činnost. Nakonec všichni dostali tyto světoznámé sušenky z vesnice uprostřed Skotské vysočiny ochutnat.

Lara Kathleen Macurová, 4. A