Nejprve je třeba vysvětlit, co summit vlastně je. Jedná se o projekt, který je zajišťován především organizací AMO (Asociace pro Mezinárodní Otázky), ale je také sponzorován EU.
Na Summitu jsou celkem tři programy: model OSN, EU a NATO. Model EU je především pro vysokoškolské studenty, v modelu NATO všechny workshopy a jednání probíhají v angličtině. My jsme se zúčastnili modelu OSN, kde probíhá simulace jednání na “půdě OSN” v různých orgánech, které se zaobírají různou problematikou. Po odevzdání přihlášky a následném přijetí nám byl přidělen stát, který tento ročník budeme zastupovat. Pět workshopů společně s různými přednáškami, které probíhaly jednou měsíčně od října do února, nás bezpečně připravily na závěrečnou konferenci, která se konala na konci března. Na slavnostním zahájení v Pražské křižovatce jsme se mohli setkat například s ministrem zahraničních věcí ČR a bývalým účastníkem Pražského studentského summitu Janem Lipavským či senátorem Pavlem Fischerem. Další tři dny probíhala jednání devět hodin denně v pražském Kongresovém centru.
Na závěr musíme říct, že nám summit hodně dal, ať jsou to komunikační schopnosti, přehled o světě (knowledge) či nová přátelství. Tři z nás se dokonce rozhodli zúčastnit se příštího
28. ročníku PSS, tak doufáme, že se někdo z vás čtenářů rozhodne zapojit také.
Strnadlová Markéta, Mohylová Vendula, Šnytová Markéta, Boušková Monika a Jan Opěla