Evropskou školou k větší konkurenceschopnosti

Image

je název projektu naší školy, který byl schválen Evropskou unií na dvouleté období 2014–2016. Projekt se týká mobility vyučujících za účelem jejich profesního rozvoje a zároveň je odrazem snahy stát se evropskou školou, která bude připravovat své budoucí absolventy k dalšímu studiu na českých a zahraničních vysokých školách a dále zvětšovat jejich konkurenceschopnost na trhu práce. Je rovněž vyústěním aktivního přístupu k sebevzdělávání a zdokonalování odborných a jazykových dovedností, které učitelé uplatňují a dále budou využívat ve výuce a k motivování žáků k aktivnímu zapojení se do vyučování, k účasti v národních a mezinárodních soutěžích a k vytváření evropského portfolia.

Cílem projektu je zvýšit efektivitu vyučovacího procesu v cizích jazycích a odborných předmětech, jako chemie, IVT, fyzika, matematika a biologie; ke zvyšování této efektivity budeme podporovat využívání IC technologií a metodu CLIL. Sebevzděláváním a užíváním moderních pomůcek a nových metodických postupů se zvýší prestiž učitelů a tím i školy. Pokud se tyto cíle podaří naplnit, stane se naše škola ještě přitažlivější pro žáky, jejich rodiče i její zaměstnance, a získá tak podporu veřejnosti. Projekt se týká celkem 13 mobilit zaměstnanců školy.

Co aktuálně probíhá v projektu ERASMUS+ ?

Po nevyšlapaných cestičkách

erasmus plus

Po nevyšlapaných cestičkách se vydali v týdnu od 2. do 6. listopadu mladí lidé z Finska, Švédska, Dánska a Itálie spolu se svými hostiteli z Gymnázia ve Frýdlantě nad Ostravicí a vyzkoušeli si v rámci stejnojmenného mezinárodního projektu výuku přírodních věd v terénu. Při společném pátrání po geologické minulosti a biologické současnosti se nejen dozvěděli spoustu zajímavého, ale zdokonalili se v angličtině, která byla hlavním komunikačním prostředkem.

Navštívili lom Kotouč ve Štramberku, odkud si odnesli vlastnoručně vyklepnuté zkameněliny, cvičnou štolu ve Staříči a hvězdárnu ve Valašském Meziříčí, kde určovali vzorky minerálů a hornin přivezených z domovů. Dvoudenní exkurze na Smrk zůstane mnohým účastníkům navždy v paměti – 25 ušlapaných kilometrů a noc ve spartánských podmínkách lovecké chaty Hubertka ověřily důkladně jejich fyzickou a psychickou odolnost. Na závěr studenti zasadili několik jedliček, aby podpořili populaci této dřeviny v beskydských lesích, neboť je zde zastoupena nedostatečně.

Příští dějství projektu se odehraje v dubnu 2016 v italském Trieste, kde bude pozornost věnována především krasové oblasti. Celý projekt je financován z prostředků evropského programu Erasmus+, klíčová aktivita 2, a bude završen v příštím školním roce dalšími výjezdy do Finska a Švédska.

Reportáž televize Polar o tomto projektu (4:50 - 9:30).

Gymnázium, Frýdlant nad Ostravicí,
nám. T. G. Masaryka 1260,