... práce našich studentů - internetové stránky o procesu s dr. Miladou Horákovou

Toulouse, Francie 2015

Ve dnech 7. 12. – 13. 12. 2015 se devět studentů naší školy zúčastnilo jazykového a vzdělávacího zájezdu do Toulouse. Všechno začalo sedmého prosince, čili v pondělí, a to ve čtyři hodiny ráno. Sraz jsme měli v Ostravě na Hlavním nádraží. O čtvrt hodiny později jsme už seděli v Pendolinu a řítili se směrem na Prahu (během této cesty někteří ještě dospávali to brzké vstávání). Před polednem jsme prošli odbavením a kontrolou na letišti Václava Havla. Polovina z nás letěla poprvé, takže jsme pochopitelně byli trochu nervózní, ale nebylo se čeho bát, brzy jsme užívali výhledu z letadla. Po mezipřistání v Bruselu jsme konečně večer doletěli do Toulouse, kde na nás čekali noví francouzští kamarádi se svými rodiči, aby si nás odvezli domů...

Náš týdenní program byl nabitý a moc volného času jsme neměli: dopoledne jsme chodili s francouzskými spolužáky do školy, vyučování bylo ve francouzštině. Po obědě o čtyřech chodech (předkrm, hlavní chod, salát, dezert) ve školní jídelně jsme prozkoumávali Toulouse a večer si nás naši francouzští kamarádi vyzvedli opět u školy.

Co všechno jsme viděli?

V úterý jsme navštívili unikátní románskou baziliku svatého Sernina, gotický jakobínský klášter s palmovým žebrovím a nádhernou klášterní zahradou a taky Nový most (což byla trochu ironie, protože byl velmi starý) vedoucí přes řeku Garonnu, která Toulouse protéká.

Ve středu jsme si užili Cité d´Espace neboli Města kosmonautiky, kde jsme si mohli do jednotlivých exponátů vlézt a vyzkoušet si např. chůzi po Měsíci, trenažér vesmírné stanice MIR či reálnou raketu Sojuz. Naši pozornost přitáhl model rakety Ariane 5 ve skutečné velikosti, součástí výstavy byla přednáška v planetáriu.

Ve čtvrtek jsme jeli do Muzea Aeroscopia, kde zaplesá srdce každého leteckého nadšence. Přední místa mezi asi 50 exponáty zastávají symboly leteckého průmyslu jako Concorde, Airbus A300B, transportní letoun Super Guppy a my jsme si je prohlédli i zevnitř.

V pátek nás čekal Capitole, překrásná budova z 16. století a sídlo radnice a divadla, ale kvůli probíhajícím volbám nás dovnitř nepustili. Tak jsme se prošli ke Canal du Midi, průplavu vybudovanému v 17. století, který spojuje Atlantský oceán se Středozemním mořem a je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO.

V sobotu jsme jeli vlakem do Carcassonne (možná znáte z deskové hry), což je středověké pevnostní město obehnané hradbami a rovněž zařazené na Seznamu památek kulturního dědictví. V Carcassonne jako kdybyste vstoupili do pohádky. Je tu starý hrad obehnaný hradbami Chateau comtal, románsko-gotická katedrála z 11. století, spousta romantických uliček a zákoutí.

S ubytováním v rodinách jsme byli také velmi spokojeni – nedovedla bych si představit lepší. Moje francouzská kamarádka se jmenovala Louise, byla o pár měsíců mladší než já, měla dva sourozence, její taťka úžasně vařil a bydleli v obřím bytu v centru města. S Louise jsme měly podobné zájmy – zahrály jsme si spolu na flétny, četly jsme si a dívaly se na videa a seriály. Ve volném čase mě s sebou vzala do hodiny flétny, na kole jsme jely na její předehrávky, šly jsme do kroužku lezení po stěnách a podívaly jsme se na vánoční trhy.

V neděli v jedenáct jsme se museli rozloučit, mnozí se slzami v očích, a odletěli jsme přes Frankfurt do Prahy.

Byla to úžasná zkušenost, doufám, že kamarádství s Louise vydrží a že k nám Louise i další francouzští kamarádi taky přijedou.

Lucie Blažková, studentka třetího ročníku šestiletého gymnázia.