... naše studentka zvítězila v okresním kole konverzační soutěže v německém jazyce

První dlouhodobá mobilita v rámci nového projektu KA2 Erasmus+ Exceptional Technique in Everyday Issues and More

Naše studentka 5. ročníku, Silva Illésová,  nám napsala z Toulouse:
Už měsíc jsem na studijním pobytu v Toulouse. Toulouse je asi miliónové město v jihozápadní části Francie. Přiletěla jsem 21. října 2016, zrovna v době podzimních prázdnin. Tak jsem svůj čas věnovala poznávání města a života ve Francii.

Nyní už ale prázdniny skončily a já navštěvuji školu Lycée Toulouse-Lautrec, což je ekvivalent českého gymnázia. Jeden by si řekl, že to nebude nic zvláštního a ani odlišného od našeho gymnázia, a rozhodně by se mýlil.

První změna, které si všimne každý, je, že se tady mluví francouzsky :-). To je ovšem samozřejmé. Výuka začíná v osm hodin ráno stejně jako u nás. Vyučovací hodina však trvá 55 minut a za celý den jsou jen dvě desetiminutové přestávky (nepočítám pauzu na oběd). Když tedy skončí hodina, tak se od studenta očekává, aby se okamžitě teleportoval do jiné učebny. Na našem gymnáziu by to ještě nebyl tak velký problém, jenže Lycée Toulouse-Lautrec se skládá ze tří různých budov a je tak mnohem větší než naše škola. Učebna, do které se máte dostat, je obvykle úplně na opačném konci školy, nebo je hůř - vůbec nevíte, kde je. Někdy by se mi hodila GPS nebo alespoň obyčejná mapa.

Teď něco k samotným hodinám. Angličtinu se učí celá třída dohromady (asi 35 studentů) a úroveň angličtiny je tím pádem horší než u nás. Pak jsou další hodiny, jako třeba Historie-Geografie a Fyzika-Chemie. Vypadá to asi tak, že pokud máte zrovna Fyziku-Chemii, tak se probírá buď fyzika nebo chemie. Ještě jsem však nepřišla na to, jak studenti dopředu ví, co se bude v dané hodině probírat. V matematice všichni studenti používají speciální kalkulačky, které vykreslí grafy a vypočítají úplně všechno. Učitel studenty přímo učí, jak se daný problém počítá na kalkulačce.

Studenti mají občas volné hodiny a zdržují se ve škole. Mohou si číst ve školní knihovně, kde čtou hlavně komiksy. Vyučování se protahuje i několikrát týdně do pozdních odpoledních, téměř večerních hodin. Není žádná výjimka, že výuka končí až v 17:30.
Právě jsem v polovině svého pobytu v Toulouse. A tak mi nezbývá než čekat, co mi druhá polovina přinese za výzvy a překvapení.

Silvie Illésová, 5. A